Przedszkolaki świętują 11 listopada12.11.2011 17:27

Data 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Pomimo, iż tematy historyczne i narodowe są trudne do przekazania najmłodszym dzieciom, to jednak należy je podejmować. Dlatego też 10 listopada odbyła się w przedszkolu mini-akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość miała na celu pokazanie dzieciom właściwego stosunku do kraju, symboli narodowych a także nabycie poczucia przynależności narodowej. Obchodziliśmy ten dzień bardzo radośnie, zgodnie z apelem Prezydenta RP, aby 11 listopada świętować w poczuciu radości i dumy z odzyskania niepodległości.

„W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze, dla Polaka,

Pozostał Dniem Niepodległości.”

Pani Beata Woźniak, w sposób bardzo przystępny i obrazowy, przybliżyła dzieciom historię Święta Niepodległości. Przypomniała o ważnych symbolach narodowych – godło, flaga, hymn państwowy. Wychowankowie wysłuchali pieśni narodowej „Rota”, maszerowali po sali w rytm pieśni „ Marsz Pierwszej Brygady”, recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej oraz odśpiewali w pozycji „na baczność” hymn narodowy. Starszaki i średniaki, z biało – czerwonymi kotylionami na piersi, trzymając w dłoniach biało – czerwone flagi, przemaszerowali pod pomnik ku czci bohaterów poległych za Ojczyznę. Chwilą zadumy i modlitwą oraz paląc znicze uczcili ich pamięć.

Wielu przedszkolakom z pewnością pozostaną w pamięci te chwile, będące dla nich prawdziwą lekcją historii.

Strona główna O nas Grupy Galeria Kącik dla rodziców Kontakt