III Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci10.04.2025 07:57

Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy… jednym słowem czytanie to cudowny sposób na spędzenie czasu. Nasze przedszkole, które chętnie przyłącza się do wszelkich działań wpierających czytelnictwo, dołączyło do zorganizowania akcji czytelniczej w ramach „III Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci z EUROPE DIRECT Rzeszów 2025. Przystanek – Polska!” Celem tej inicjatywy było głośne czytanie przedszkolakom książek polskich autorek i autorów nagrodzonych w konkursach międzynarodowych, rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej. W naszym przedszkolu na co dzień czytane są pozycje autorów, którzy osiągnęli międzynarodowy sukces i znane są również poza granicami kraju, jak np. seria “Kicia kocia” Anity Głowińskiej, czy wszystkim znane wiersze Juliana Tuwima oraz wiele innych.

Do udziału w organizowanym wydarzeniu, które odbyło się 9 kwietnia zaprosiliśmy specjalnego gościa, który o książkach wie najwięcej – Panią Martynę Zbyrowską-Kustroń, pracującą w Publicznej Bibliotece we Frysztaku, którą – jak sama wspomniała – często odwiedzają nasze przedszkolaki. Pani Martynka przybyła do nas z ciekawym wierszem Ludwika Jerzego Kerna pt. “Kapitan dalekomorskiej wanny”, który przeczytała dzieciom na głos. Po jego odczytaniu zachęciła dzieci do udziału w rozmowie, której celem było zrozumienie głównej idei wiersza oraz wyrażenie swoich własnych opinii na temat bohaterów i ich działań. Dzieci były bardzo zaangażowane w dyskusję – chętnie dzieliły się swoimi przemyśleniami, a także zadawały pytania dotyczące tekstu. Był to niezwykły moment, w którym połączono przyjemność z nauką, a wiersz stał się pretekstem do rozwijania umiejętności komunikacyjnych i emocjonalnych maluchów. Tego dnia dzieci miały okazję zanurzyć się w magiczny świat literatury, który rozwesela, uczy i pobudza wyobraźnię.

Przy tej okoliczności zarówno my, jak i p. Martyna, zachęcamy do założenia kart czytelników naszym przedszkolakom w Gminnej Bibliotece Publicznej we Frysztaku, która po raz kolejny bierze udział w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach akcji dla nowych czytelników przewidziana jest niespodzianka. Tak więc – wspólnie zadbajmy o rozwój czytelniczych zainteresowań naszych najmłodszych, czytając im na głos!

Obejrzyj galerię zdjęć 🙂 

Strona główna O nas Grupy Galeria Kącik dla rodziców Kontakt