Przedszkolny Konkurs Recytatorski7.05.2012 16:12

27 kwietnia po raz pierwszy w naszym przedszkolu odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wiersze znane i lubiane Brzechwy, Tuwima i Konopnickiej”, którego organizatorką była pani Jolanta Machowska. Został on zorganizowany w ramach realizacji projektu „Rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci”.

Zainteresowanie tym przedsięwzięciem było duże, gdyż zgłosiło się aż 32 uczestników. Bardzo nas to cieszy, gdyż udział w konkursach recytatorskich umożliwia przedszkolakom nabywanie szeregu wiadomości i umiejętności, potrzebnych do osiągnięcia dojrzałości szkolnej. Recytacja ma wielkie znaczenie kształcące: rozwija ona pamięć i wyobraźnię, bogaci przeżycia uczuciowe, uczy pięknego mówienia, budzi zainteresowania literaturą oraz pogłębia zamiłowanie do języka ojczystego. Recytacja kształtuje umiejętność występowania przed publicznością, jak również uczy przekazywania emocji za pomocą mimiki czy też gestu oraz uwrażliwia na otaczający świat i ludzi.

W konkursie brały udział chętne dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które przygotowywane były przez rodziców i wychowawców. Wśród wierszy nie zabrakło bardzo popularnych, takich jak „Kaczka Dziwaczka”, „Okulary”, „Abecadło”, „Leń”, „Na straganie”, „Tańcowała igła z nitką”, mniej znanych, np. „Dżoncio”, „Niezapominajki”, „Ciotka Danuta”, „Mucha” i wielu, wielu innych, które zapewne każdy z nas pamięta z dzieciństwa. Młodzi recytatorzy bardzo przeżywali swój występ przed publicznością, ale gromkie oklaski dodawały im odwagi.

Jury konkursowe, w skład którego wchodzili: dyrektor Biblioteki Publicznej we Frysztaku pani Jolanta Zarszyńska, dyrektor przedszkola pani  Małgorzata Sokołowska, pan Grzegorz Dykas oraz pani Jolanta Machowska przy ocenie recytatorów wzięło pod uwagę: dobór repertuaru i jego pamięciowe opanowanie, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Po burzliwych obradach Jury zadecydowało, że wszyscy uczestnicy konkursu zasługują na gratulacje, dyplomy i nagrody książkowe.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu swoich pociech do konkursu.

Strona główna O nas Grupy Galeria Kącik dla rodziców Kontakt