„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”3.04.2012 16:40

To motto kolejnej lekcji, jaką dzieci miały okazję odbyć wspólnie z aktorami teatru „Bazyl”. Teatrzyk objazdowy, który jest częstym gościem w naszym przedszkolu, przybył do nas 2 kwietnia z pięknym, pełnym nauki widowiskiem pt. „Ruda”. Spektakl w przystępny i pełen humoru sposób, poruszał bardzo istotny problem – problem także „z naszego podwórka” – braku akceptacji dla osób, które w jakikolwiek sposób wyróżniają się spośród innych. Najbardziej widoczne różnice to te widoczne dla oczu – inny kolor włosów, jak w przypadku głównej bohaterki Inki, inny kolor skóry, bycie grubym lub chudym… Bajka ukazała dzieciom jednak to, że te pozornie istotne różnice stają się nieważne, kiedy spojrzymy na to, co w środku – a więc dobre serce. Bowiem o wartości człowieka możemy mówić dopiero wtedy, kiedy popatrzymy na jego czyny, a nie na wygląd. W widowisku został poruszony także problem samoakceptacji i umiejętności docenienia tego, kim i jacy jesteśmy. Główna bohaterka po spotkaniach z zabawnymi postaciami zaczyna dostrzegać to, że inny kolor włosów, który był obiektem szyderstw, tak naprawdę jest wyjątkowym. Bowiem odmienność może być atutem, ale najpierw sami musimy to zrozumieć.

Oprócz nauki bezpośrednio płynącej z bajki, dzieci miały okazję przeżyć bliski kontakt z aktorami, uwrażliwić się na żywe słowo i muzykę oraz podziwiać piękne postacie i wystrój. Dzięki temu kształtuje się gust artystyczny młodego widza oraz rozwija wyobraźnia. Mamy nadzieję, iż dzięki tej pięknej oprawie, główne motto bajki na zawsze pozostanie w małych sercach naszych przedszkolaków.

Strona główna O nas Grupy Galeria Kącik dla rodziców Kontakt