Pielęgnujemy tradycje wielkanocne1.04.2012 18:45

„Z kolorowych kwiatów i zieleni lasu

dla Ciebie Jezusku z dawniejszych

już czasów wijemy palemki”

W Gminnym Konkursie Plastycznym „Palma Wielkanocna”, zorganizowanym przez GOK Frysztak, wzięły udział także nasze przedszkolaki. Celem konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarzał okazję do rozwijania zainteresowań techniką bibułkarstwa oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm.

W kategorii 5-6-lat I nagrodę zdobyła Weronika Ciołkosz , II nagrodę – Natalia Świstak  i Jowitka Szombara oraz  III nagrodę – Ola Stadnicka, Hania Szczęch, Kamilka Reczek i Paulinka Michalec. GRATULUJEMY!  Dzieci pracowały pod opieką pań: Marzeny Winiarskiej, Kasi Stadnickiej i Jolanty Machowskiej.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Niedzielę Palmową 1 kwietnia 2012r. o godz. 1100 w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku. Następnie korowód palmowy przeszedł do Kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Frysztaku na uroczystą Mszę Św. o godz. 1200.

Palma wielkanocna to w Polsce najczęściej wiązanka z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych kwiatami i wstążeczkami. Do palmy wkłada się także gałązki roślin wiecznie zielonych (np. gałązki borówek, bukszpanu, tui). Palmy wielkanocne święci się w kościele, a następnie obnosi w uroczystej procesji.

W centralnej i wschodniej Polsce po powrocie z kościoła „dla zdrowia, siły, dostatku i urody” uderzano się lub chociaż dotykano palmą. Robiły to przede wszystkim dzieci i młodzież, wołając: „Palma bije, nie ja biję, za tydzień wielki dzień, za sześć dni Wielkanoc!”. Na Podlasiu był zwyczaj rannego budzenia palmą i wierszykiem: „Wierzba bije, nie zabije, za sześć dni, za sześć nocy doczekamy Wielkanocy. Wstawaj rano, krowom dawaj, do kościoła idź!”. Przyniesionymi z kościoła palmami kropiono dom i obejście, bydło w oborze, gładzono boki krów, nad ich głowami kreślono palmą znak krzyża, przynajmniej jedną bazię dawano do połknięcia krowom i owcom itp.

Na Pomorzu i Kaszubach rybacy przywiązywali kawałki palmy do swych sieci w intencji bezpiecznych i obfitych połowów. Kawałki palmy na wiosnę podkładano pod lemiesz pługa – w pierwszą zaorywaną skibę ziemi – i dodawano do siewnego ziarna na dobry urodzaj.

Palmę przechowuje się z szacunkiem, wkłada za święty obraz, aby strzegła dom od złego i zapewniała mu Boże błogosławieństwo. Cząstki palm wkładano pod strzechę, a krzyżyk zrobiony z nich przybijano na drzwiach wejściowych, na wrotach stodół i obór.

Dziś palmy są elementem świątecznego wystroju mieszkań, stołów wielkanocnych, a także stoisk i witryn sklepowych.

Strona główna O nas Grupy Galeria Kącik dla rodziców Kontakt