„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”21.03.2012 21:58

W pierwszy dzień wiosny 21 marca przedszkolaki doszły do wniosku, że ZIMA POWINNA ODEJŚĆ i pożegnały ją z nieukrywaną radością. W chłodny i ponury marcowy poranek wszystkie dzieci wyszły do ogrodu przedszkolnego niosąc Marzannę. Z okrzykami „Precz zimo zła!” kukła z bibuły została spalona na środku placu, a mroźna pora roku przegoniona daleko za morza. Później rozbrzmiały dźwięki wiosennych piosenek: „Maszeruje wiosna” i „Idzie do nas wiosna”, śpiewanych głośno przez dzieci. Wybraliśmy się też na krótki wiosenny spacer – każda grupa w swoją stronę, w poszukiwaniu oznak wiosny. I znaleźliśmy… baziowe kotki, stokrotki, śpiew skowronka… a gdy wróciliśmy do przedszkola, to na niebo wyszło piękne słoneczko 🙂 Mamy nadzieję, że z każdym dniem będzie coraz cieplej, bo WIOSNA już na dobre do nas zawitała.

O Święcie Wiosny kilka słów…

Pierwszy Dzień Wiosny obchodzony jest co roku 21 marca. Od wieków dzień ten uznawany jest za magiczny, przypisuje mu się niezwykłe właściwości. Towarzysząca mu równonoc – dzień trwa dokładnie tyle samo, co noc – jest symbolem końca. Końca mroźnej, okrutnej zimy, która ustępuje właśnie miejsca budzącej świat do życia wiośnie. Niesie to ze sobą nowe nadzieje – na rozwój, szczęście i powodzenie. Jednym z najbardziej charakterystycznych obrzędów powitania wiosny jest topienie Marzanny – czyli zimy pod postacią kobiety ubranej w stare łachmany. Obecnie coraz częściej wykonuje się Marzannę z materiałów, które nie zatruwają środowiska, oczywiście ze względów ekologicznych.

Strona główna O nas Grupy Galeria Kącik dla rodziców Kontakt