Jan Brzechwa – poeta dziecięcej radości4.03.2012 16:07

„Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej”.

Tymi słowami słynnego autora Jana Brzechwy, rozpoczęło się kolejne z cyklu spotkań w murach Biblioteki. Murach, w których kryje się niezwykły, baśniowy świat zaklęty w druku. Przy współpracy z biblioteką otwieramy dzieciom drogę na ten piękny, pouczający, często magiczny świat literatury. W kierunku tego świata kolejne kroki poczyniły trzy grupy: „Misie”, które odwiedziły bibliotekę 24 lutego, „Wiewióreczki” – 27 lutego oraz „Smerfy” – 2 marca.

Tym razem dzieci miały okazję przenieść się w świat bajek wychodzących spod pióra niezwykłego bajkopisarza – Jana Brzechwy. Bajek – które wywierają wpływ na kolejne już pokolenie – ucząc, bawiąc i wzruszając. W świecie stworzonym przez „profesora serdecznego uśmiechu” nigdy nie jest nudno. W takt piosenki „Witajcie w naszej bajce” dzieci odpłynęły w bajkowy świat, gdzie „wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe, a dzieci, wiem coś o tym, latają samolotem”… A tam przedszkolaki miały okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności –  było rozpoznawanie bajek na podstawie ilustracji, odgadywanie tytułów, wspólne śpiewanie piosenki „Kaczka Dziwaczka”, a nawet „taniec igły z nitką”, czyli konkurs przewlekania nitki przez igielne ucho. Później dzieci miały okazję wysłuchać, jak to „na straganie w dzień targowy (…) toczą się rozmowy”, aby następnie rozpoznać warzywa po… obierkach. Zwieńczeniem zajęć stały się oczywiście przepiękne prace plastyczne autorstwa naszych przedszkolaków.

W bajkowych nastrojach, z uśmiechem na twarzach dzieci opuściły mury biblioteki z obietnicą, że powrócą tu już niedługo po kolejną „lekcję zaklętą w druku”. Dziękujemy pani Halince za możliwość odbycia tej bajkowej wędrówki wśród bohaterów utworów Jana Brzechwy.

7 marca na magiczne spotkanie z wierszami Jana Brzechwy udały się także Krasnoludki, a 9 marca Żabki.

Strona główna O nas Grupy Galeria Kącik dla rodziców Kontakt